Sprawozdanie z Konferencji
Informacje ogólne
Druga edycja Bonifraterskiej Konferencji Ziołolecznictwa pt. ,,Fitoterapia u osób starszych” organizowana przy współpracy z ośrodkami akademickimi odbyła się 25 listopada 2022 r. w Warszawie, w Centrum Okopowa Caritas.
Współorganizatorami Konferencji byli: Prowincja Polska Zakonu Bonifratrów, Bonifraterskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. oraz Sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Funkcję przewodniczącego Komitetu Naukowego objął profesor Kazimierz Głowniak, wieloletni kierownik Katedry Farmakognozji UM w Lublinie, obecnie kierownik Katedry Kosmetologii WSIiZ w Rzeszowie. Członek grupy Komisji Farmakopei Europejskiej d.s. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego został dr n. medycznych Dariusz Szabela, dyrektor medyczny Oddziału w Warszawie Bonifraterskiego Centrum Medycznego i zastępca prezesa Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Partnerami Konferencji byli: Polskie Towarzystwo Farmacji Klinicznej, Boni Fratres Pharmaceutical Spółka z o.o., Polski Komitet Zielarski oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich–Państwowy Instytut Badawczy.
W wydarzeniu pod patronatem Prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego profesora Waldemara Kostewicza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kaźmierza Kardynała Nycza oraz generała Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego brata Jesús Etayo Arrondo wzięło udział 170 uczestników (115 osób w sposób stacjonarny i 55 w formie on-line) z różnych środowisk związanych z fitoterapią, wśród nich pracownicy naukowi Katedr i Zakładów Botaniki Farmaceutycznej, Farmakognozji, Farmakologii i Technologii Postaci Leku oraz innych instytucji badawczo-naukowych, a także farmaceuci apteczni. Środowisko lekarskie reprezentowali przede wszystkim specjaliści geriatrii, neurologii, psychiatrii, ale obecni byli też laryngolodzy i lekarze rodzinni związani zarówno z ośrodkami uniwersyteckimi
jak i szpitalami i przychodniami skupiającymi się na świadczeniu usług medycznych. Było również wielu miłośników fitoterapii wykonujących inne zawody.
Swoim uczestnictwem zaszczycili nas Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny oraz prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych, a także przedstawiciele mediów branżowych: Czasopisma Aptekarskiego, Polish Journal of Cosmetology, Postępów Fitoterapii oraz Herba Polonica a także mediów katolickich.
Odbyły się cztery sesje ustne, na których wystąpiło trzynastu wykładowców. Do sesji plakatowej zgłoszono dwadzieścia sześć doniesień naukowych.
W Konkursie o nagrodę Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów za najciekawszą pracę badawczą młodego naukowca przyznano nagrodę za pierwsze miejsce i dwie drugie nagrody ex aequo.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy o fitoterapii towarzyszący Konferencji, a zorganizowany przez spółkę Boni Fratres Pharmaceutical,
w którym uczestnicy wygrali atrakcyjne zestawy produktów bonifraterskich. Produkty bonifraterskie otrzymali również w prezencie wykładowcy Konferencji.
O dobrą lokalizację, sprawną organizację i miłą atmosferę konferencji zadbał Zespół Oddziału Warszawskiego Bonifratrów Centrum Medycznego w porozumieniu
z Komitetem Organizacyjnym.
Nie zabrakło również sponsorów, którzy wsparli nas finansowo przy organizacji konferencji, do których należeli: Phytopharm Klęka S.A., Ziołolek Sp. z o.o., Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., STU ERGO Hestia S.A., Supra Brokers S.A., Mercator Medical S.A, KAMSOFT S.A., Instytut Badawczy Innowacyjno Rozwojowy "BIOTOMED" Sp. z o.o.,,
Galeria
Omówienie wystąpień z sesji ustnych
Sesji nr 1 pt. ,,
Problemy zdrowotne osób starszych w ocenie geriatry, neurologa i farmakologa” prof. dr hab. n. med.
Tomasz Kostka z Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wygłosił wykład pt. ,,
Potrzeby zdrowotne osób starszych – potencjalna rola preparatów roślinnych”, a prof. dr hab. n. med.
Konrad Rejdak
z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przedstawił wykład pt. ,,
Aktualne możliwości neuroprotekcji w ostrym uszkodzeniu mózgu, zaś prof. dr hab. n. farm.
Przemysław Mikołajczak z Katedry i Zakładu Farmakologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zaprezentował wykład pt. ,,
Interakcje leków roślinnych stosowanych u pacjentów w wieku podeszłym”.
W Sesji nr 2 pt. ,,
Co nowego w badaniach przedklinicznych substancji pochodzenia roślinnego?” prof. dr hab. n. med.
Ewa Widy-Tyszkiewicz z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wygłosiła wykład pt. ,,
Prozdrowotne efekty kwasów fenolowych na przykładzie kwasu protokatechowego”, a prof. dr hab. n. med.
Jarogniew Łuszczki z Zakładu Medycyny Pracy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przedstawił wykład pt. ,,
Substancje pochodzenia naturalnego w leczeniu padaczki” zaś dr hab. n. farm.
Marcin Ożarowski, prof. IWNIRZ-PIB z Instytutu Włókien Naturalnych
i Roślin Zielarskich–Państwowego Instytutu Badawczego zaprezentował wykład pt. ,,
Fitoterapia chorób neurodegeneracyjnych”.
W Sesji nr 3 pt. ,,
Postać leku roślinnego – problemy technologiczne, analityczne i biofarmaceutyczne dr hab. n. farm.
Wirginia Kukuła-Koch, profesor uczelni
z Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wygłosiła wykład pt. ,,
Aktualne możliwości zastosowania pieprzycy peruwiańskiej (Lepidium peruvianum) w oparciu o badania własne, a prof. dr hab. n. farm.
Małgorzata Sznitowska z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawiła wykład pt. ,,
Cannabis flos i Cannabis extractum normatum – surowce w recepturze aptecznej w Polsce i na świecie, a prof. dr hab. n. farm.
Marian Mikołaj Zgoda i wsp. z Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi oraz z Katedry Farmacji Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaprezentował wykład pt. ,,
Dostępność farmaceutyczna – Q% w płynach akceptorowych fitozwiązków zawartych w ekstrakcie
z kwiatostanu lipy (Ext. Tiliae flos) po dezintegracji modelowej stałej niepowlekanej formy leku”.
W Sesji nr 4 pt. ,,
Co robić, aby jak najdłużej czuć się młodym i być zdrowym?” dr hab. n. hum.
Jakub Bartoszewski, prof. ANS z Katedry Nauk Społecznych
i Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Koninie wygłosił wykład pt. ,,
Piękno jest niezmienne tylko przypadłości ulegają zmianie: pulchrum w trzecim wieku”, a prof. dr hab. n. farm.
Edmund Grześkowiak z Katedry i Zakładu Farmacji Klinicznej i Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przedstawił wykład pt. ,,
Czy wino leczy?”, zaś dr n. med.
Angelika Kargulewicz z Katedry Żywienia i Aktywności Fizycznej Akademii Nauk Stosowanych w Koninie zaprezentowała wykład pt. ,,
Dietetyka anti-aging – czy zwyczaje żywieniowe mogą spowolnić procesy starzenia się organizmu?. Sesję nr 4 zakończył wykład pt. ,,
Czy preparaty
z miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba) mogą pomóc w zawrotach głowy, szumach usznych i zaburzeniach pamięci?”, który wygłosił dr n. med.
Dariusz Szabela
z Przychodni Oddziału w Warszawie Bonifraterskiego Centrum Medycznego Spz o. o. oraz z Poradni Neurologicznej Szpitala Wolskiego w Warszawie.
Omówienie prac z Sesji Plakatowej
Spośród 26 prac zgłoszonych na Sesję Plakatową sześć z nich (P1-P6) dotyczyło badania aktywności biologicznej produktów pochodzenia roślinnego pięć (P7-P11) badania składu i aktywności biologicznej surowców i ekstraktów roślinnych, a cztery prace (P12-P15) wchodziły w zakres badania surowców i ekstraktów roślinnych stosowanych w pielęgnacji i leczeniu chorób skóry. Pięć prac (P16-P21) można było zakwalifikować do grupy tematycznej Kultury in vitro jako źródło aktywnych biologicznie metabolitów wtórnych zaś cztery (P22-P26) dotyczyły bezpieczeństwa stosowania surowców i produktów roślinnych.
Dwie z tych prac (P13 i P14) z przyczyn niezależnych od autorów nie zostały zaprezentowane na konferencji w formie plakatów.
Autorzy plakatu z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej, Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zatytułowanego „Jamogenina – saponina steroidowa pochodzenia roślinnego o działaniu przeciwnowotworowym” stwierdzili, że badana saponina steroidowa powoduje znaczące zahamowanie proliferacji komórek raka jajnika SKOV-3 oraz śmierć komórkową na drodze apoptozy.
Autorzy plakatu z Wyższej Szkuły Medycznej w Białymstoku „Betulina – skarby z lasu a postępy w leczeniu choroby Alzheimera” w wyniku uzyskanych danych stwierdzili, że betulina jest obiecującym związkiem, który mógłby być stosowany w profilaktyce i leczeniu AD po ustaleniu komórkowego mechanizmu jej działania na komórki neuronalne i ewentualnych badaniach klinicznych.
Autorzy z Zakładu Chemii Organicznej i Fizycznej, Wydziału Farmaceutycznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawili plakat „Analiza jakościowa i ilościowa suplementów diety zawierających monakolinę K”, stwierdzając rozbieżności pomiędzy oznaczonymi wartościami dla monakoliny oraz deklarowanymi przez producenta, co może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych suplementów, przekraczających deklarowaną zawartość monakoliny K lub do zmniejszenia efektu terapeutycznego, w sytuacji, gdy substancja ta jest w zbyt małej ilości lub nie uwalnia się z postaci produktu.
„Badania kurkuminy in silico, in vitro i in vivo” zostały przedstawione przez Koło Naukowe przy Zakładzie Chemii Organicznej i Fizycznej, Wydziału Farmaceutycznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorzy na podstawie przeprowadzonych analiz wykazali, silne właściwości przeciwutleniające, wnioskując, że udział kurkuminy w napojach może wspomagać zdrowie. Kolejny plakat „Otrzymywanie kokryształów kurkuminy z kwasem galusowym i badania ich właściwości antyoksydacyjnych” przygotowano również z udziałem uczestników Koła Naukowego, Katedry jw. Zastosowana metoda ucierania równomolowych ilości kurkuminy i kwasu galusowego z dodatkiem 96% etanolu umożliwiła uzyskanie kokryształów kurkuminy, co potwierdzono analizą PXRD, a otrzymane kokryształy charakteryzowały się lepszymi właściwościami antyoksydacyjnymi od czystej kurkuminy w testach in vitro.
W badaniach: „Pieprz” jako źródło związków o potencjale przeciwnowotworowym – zastosowanie metod in silico w poszukiwaniu inhibitorów kinazy Aurora A”
z Zakładu Chemii Organicznej i Fizycznej, Wydziału Farmaceutycznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z wykorzystaniem dokowania molekularnego zastosowanych ligandów (16 związków występujących w rodzajach Piper, Capsicum i Pimenta lub ich pochodnych) wykazano hamowanie nadekspresji kinazy Aurora A, która jest jednym z mechanizmów działania przeciwnowotworowego obserwowanego w badaniach linii komórkowych MCF-7.
Autorzy plakatu „Wpływ metody ekstrakcji na profil fitochemiczny i aktywność antyoksydacyjną odmian lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) i lawendy pośredniej (Lavandula x intermedia)” z Zakładu Chemii Organicznej i Fizycznej, Wydziału Farmaceutycznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie uzyskanych wyników wykazali, że odmiana jest dominującym czynnikiem różnicującym próbki, jednak metoda ekstrakcji odgrywa istotną rolę w końcowej zawartości substancji bioaktywnych i właściwościach antyoksydacyjnych uzyskanych ekstraktów.
Plakat „Hamowanie aktywności hialuronidazy, działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne jeżyny popielicy (Rubus caesius L.)” był przygotowany we współpracy Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej oraz Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej, Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorzy wykazali, że ekstrakty wodne i etanolowe z młodych liści i łodyg jeżyny popielicy ze względu na działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, mogą być z powodzeniem stosowane w celu poprawy funkcjonowania organizmu.
Plakat „Stan badań nad gatunkami rodzaju Papaver L. występującymi na terytorium Mongolii” jest rezultatem współpracy School of Pharmacy, Mongolian National University of Medical Sciences i Zakładu Farmakognozji, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jeden z gatunków z rodzaju Papaver L, Papaver nudicaule L. wykazywał interesujące właściwości biologiczne. W najnowszych badaniach nad tym gatunkiem, ekstrakty wykazywały działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antymutagenne i chroniące wątrobę i materiał genetyczny.
Autorzy plakatu „Ocena porównawcza potencjału antyoksydacyjnego i właściwości prozdrowotnych owoców różnych odmian hodowlanych winorośli” z
Katedry Chemii i Technologii Organicznej, Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechniki Krakowskiej i Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej, Wydziału Farmaceutycznego, Collegium Medicum, Uniwersytetu Jagiellońskiego testowali ekstrakty z owoców odmian hodowlanych winorośli, wykazując bardzo wysoką aktywność antyoksydacyjną, również wysoką zdolność do chelatowania związków metali (do 96%, co wskazuje na możliwość neutralizowania metali ciężkich szkodliwych dla zdrowia przez badane ekstrakty. Zawartość polifenoli była najwyższa dla odmian o czerwonych owocach. Szczególnie wysoki potencjał prozdrowotny stwierdzono dla V. vinifera Solaris oraz Cabernet Cortis.
Badania: Aktywność biologiczna metanolowych ekstraktów otrzymanych z kwiatów i liści Achillea erba-rotta All. subsp. Moschata przedstawili autorzy z Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych i Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Otrzymane wyniki wskazują, że badane ekstrakty mogą mieć potencjalne znaczenie ze względu na działanie antyoksydacyjne, do stosowania w lecznictwie oraz w preparatach kosmetycznych o działaniu przeciwstarzeniowym, a działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, może uzasadniać wykorzystanie wyciągów w przypadku infekcji spowodowanych przez te drobnoustroje.
Plakat: „Bioaktywne związki pochodzenia roślinnego z Psephellus bellus jako obiecujące środki przeciwgrzybicze” został przygotowany w oparciu o badania autorów z Katedry i Zakładu Kosmetologii Praktycznej i Profilaktyki Chorób Skóry,
Pracowni Mikologii Lekarskiej, i Katedry Dermatologii, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, którzy wykazali właściwości przeciwgrzybicze związane prawdopodobnie z obecnością unikalnych gwajanolidów, posiadających ester przy C-2 w P. bellus, a badany ekstrakt może stanowić składnik preparatów, korzystnych dla skóry z infekcjami grzybiczymi.
Zaprezentowany plakat „Ekstrakt z dąbrówki rozłogowej jako składnik aktywny kosmetyków o działaniu antipollution” przygotowali autorzy z Katedry Chemii
i Technologii Organicznej, Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechniki Krakowskiej i Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej, Wydziału Farmaceutycznego, Collegium Medicum, Uniwersytetu Jagiellońskiego, których badania potwierdziły możliwość stosowania ekstraktu z dąbrówki rozłogowej jako składnika aktywnego preparatów kosmetycznych antipollution.
Plakat „Ekstrakty z zielonej herbaty (Camellia sinensis (L.) Kuntze) i yerba mate (Ilex paraguariensis A.St.-Hil.) jako składniki aktywne kosmetyków przeciwstarzeniowych”
przygotowany został przez zespół Katedry Kosmetologii, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie i Katedry Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy na podstawie badań stwierdzili, że analizowane ekstrakty stanowią wartościowe źródło antyoksydacyjnych i przeciwprzebarwieniowych składników kosmetyków do cery dojrzałej.
Plakat: „Ekstrakty ze skórek owoców – aktywne składniki kosmetyków przeciwstarzeniowych” przygotowany w oparciu o badania zespołu jw. dostarczył danych, że skórki owocowe, uważane za produkt uboczny przemysłu spożywczego, są bogatym źródłem związków aktywnych o potencjalnym zastosowaniu
w przeciwstarzeniowych preparatach kosmetycznych, chroniących skórę przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, a ekstrakty z nich można otrzymać ekologicznymi metodami przy zastosowaniu tzw. „zielonych” rozpuszczalników.
Plakat „Potencjał roślinnych komórek macierzystych jako źródła bioaktywnych związków o działaniu przeciwstarzeniowym” przedstawił zespół Pracowni Biologii Farmaceutycznej i Biotechnologii, Katedry i Zakładu Kosmetologii Praktycznej
i Profilaktyki Chorób Skóry oraz Katedry i Zakładu Kosmetologii Praktycznej i Profilaktyki Chorób Skóry, oba z Uniwersytetu w Poznaniu, a wynikiem badań było otrzymanie z sześciu gatunków roślin, ustabilizowanych kultur kalusów i zawiesin komórkowych o dobrych parametrach przyrostu biomasy i akumulacji bioaktywnych związków, głównie o charakterze antyoksydantów, stanowiących źródło komórek macierzystych o właściwościach przeciwstarzeniowych.
Autorzy plakatu „Aktywność cytotoksyczna metanolowo-wodnego ekstraktu z korzeni transformowanych Salvia bulleyana Diels hodowanych
w zoptymalizowanych warunkach” z Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej , Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytetu Łódzkiego, wykazali potencjał przeciwnowotworowy bogatego w kwasy polifenolowe ekstraktu z korzeni włośnikowatych S. bulleyana, a szczególną aktywność cytotoksyczną wobec komórek nowotworu żołądka, który jednocześnie okazał się bezpieczny dla referencyjnej linii mysich fibroblastów.
Plakat „Aktywność antyoksydacyjna, antyproliferacyjna i antybakteryjna ekstraktów z biomas z różnych typów niezróżnicowanych kultur in vitro i z ziela Verbena officinalis L.” przygotował zespół z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej, Wydziału Farmaceutycznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedry
i Zakładu Farmakognozji, Wydziału Farmaceutycznego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorzy wykazali, że wszystkie ekstrakty z biomas z kultur in vitro
i roślin rosnących w warunkach naturalnych, wykazały silną aktywność antyoksydacyjną w trzech stosowanych testach, a najsilniejsze właściwości antyproliferacyjne i antybakteryjne wykazały ekstrakty z biomasy z kultur bioreaktorowych i z ziela, stąd ekstrakty z biomasy z kultur bioreaktorowych można zaproponować jako surowiec do wykorzystania w prewencji i leczeniu chorób geriatrycznyc.
Autorzy plakatu „Miłorząb japoński: zastosowanie i interakcje z lekami syntetycznymi” z Katedry i Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zwrócili uwagę na możliwość wystąpienia interakcji w przypadku stosowania preparatów z liści miłorzębu japońskiego wraz z równocześnie stosowanymi lekami, np. z antagonistami witaminy K lub innymi lekami przeciwpłytkowymi, lekami moczopędnymi, paracetamolem, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi i inhibitorami pompy protonowej, a zwiększenie świadomości ryzyka poważnych konsekwencji samoleczenia jest istotnym elementem terapii chorych zwłaszcza w wieku podeszłym.
Plakat „Interakcje dziurawca z lekami syntetycznymi” z Katedry i Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zwraca uwagę na możliwość wystąpienia interakcji preparatów z dziurawca z lekami metabolizowanymi przez izoenzymy cytochromu P450 oraz będących substratami dla P-glikoproteiny, czego efektem jest przyspieszenie eliminacji z organizmu, zmniejszenie stężenia w osoczu i osłabienie działania terapeutycznego równolegle zażywanych leków syntetycznych.
Plakat „Roślinne suplementy diety dla seniorów – skład i bezpieczeństwo stosowania” opracowany przez pracowników Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowego Instytutu Badawczego, Zakład Farmakologii i Fitochemii, skupił się na problemie bezpiecznego stosowania suplementów diety w grupie starszych konsumentów w związku z trudnością w ustaleniu bezpiecznej dawki stosowanych substancji czynnych, ewentualnych zafałszowań, obecności substancji niebezpiecznych oraz potencjalnych interakcji z lekami równocześnie zażywanymi.
Plakat „Farmakopealne surowce roślinne stosowane w prewencji i leczeniu uszkodzeń wątroby z Zakładu Farmakologii i Fitochemii Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego, zwraca uwagę na istotny problem geriatryczny, którym jest polekowe uszkodzenia wątroby w wyniku polifarmakoterapii skorelowanej z wiekiem pacjenta oraz ograniczonym przepływie informacji pacjent–lekarz oraz lekarz–lekarz dotyczącym ordynowanych leków. Skutecznym sposobem przeciwdziałającym i wspomagającym leczenie uszkodzeń wątroby stanowią preparaty roślinne zawierające owoc ostropestu plamistego, liść karczocha oraz kłącze ostryżu długiego, które przywracają fizjologiczne funkcje wątroby.
Plakat „Filozoficzne ujęcie fitoterapii”, którego autorką jest dr n. farm. Anna Żuk z samodzielnej Pracowni Farmacji Społecznej Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przedstawia etapy jak z doświadczeń człowieka poznającego właściwości ziół zrodziła się fitoterapia, stanowiąca dzisiaj część wiedzy medycznej i farmakologii, a wiele badań potwierdziło skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ziół w różnych dolegliwościach.
Konkurs o nagrodę Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów
za najciekawszą pracę badawczą młodego naukowca
Prowincjał Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów przyznał pierwszą nagrodę Julii Górnickiej z koła naukowego Free Radicals przy Zakładzie Chemii Organicznej
i Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za pracę pt. ,,Otrzymywanie kokryształów kurkuminy z kwasem galusowym
i badania ich właściwości antyoksydacyjnych”.
Prowincjał brat Franciszek Salezy Chmiel OH przyznał również dwie drugie nagrody ex aequo dla dr n. med. Agnieszki Zakrzeskiej z Wyższej Szkoły Medycznej
w Białymstoku za pracę pt. ,,Badanie aktywności neuroprotekcyjnej betuliny w chorobie Alzheimera” oraz dla dr n. farm Pawła Kubicy z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę pt. ,,Aktywność antyoksydacyjna, antyproliferacyjna
i antybakteryjna ekstraktów z biomas z różnych typów niezróżnicowanych kultur in vitro i z ziela Verbena officinalis L.”
Materiały do pobrania
Redakcja naukowa streszczeń z Sesji Plakatowej i sesji ustnych:.
Prof. dr hab. n. farm. Irena Matławska
wieloletni kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, redaktor prowadzący czasopisma „Postępy Fitoterapii
Prof. dr hab. n. farm Wiesława Bylka
kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w latach 2014–2018
Za pomocą niżej zapisanych linków możecie Państwo pobrać:
- Program Bonifraterskiej Konferencji Ziołolecznictwa 2022,
- Spis plakatów Sesji Plakatowej Bonifraterskiej Konferencji Ziołolecznictwa 2022,
- Streszczenia wykładów i doniesień naukowych Bonifraterskiej Konferencji Ziołolecznictwa 2022